top of page

Rola systemu operacyjnego

System Operacyjny odpowiada za wszystkie najważniejsze czynności wykonywane przez komputer.

 

Komunikacja użytkownika z komputerem

  Za komunikacje między systemem operacyjnym a użytkownikiem odpowiedzialna jest zewnętrzna warstwa systemu nazywana powłoką, która umożliwia użytkownikowi uruchamianie aplikacji i dostęp do plików.

 

 Zarządzanie plikami.

  • Plik (ang. file) – uporządkowany zbiór danych o skończonej długości, posiadający szereg atrybutów i stanowiący dla użytkownika systemu operacyjnego całość. Nazwa pliku nie jest częścią tego pliku, lecz jest przechowywana w systemie plików.
     

  • Katalog (ang. directory, katalog) –  logiczna struktura organizacji danych na nośnikach danych. Katalog może zawierać pliki i kolejne katalogi. Można powiedzieć, że katalog to pojemnik na pliki (lub inne katalogi), pozwalający je katalogować, zamiast składować bezpośrednio w katalogu głównym systemu plików. Nazywany i zamiennie stosowany ze słowem Folder.
     

  • Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniuwidżetów.

 

Systemy Plików

  • System plików – metoda przechowywania plików, zarządzania plikami, informacjami o tych plikach, tak by dostęp do plików i danych w nich zgromadzonych był łatwy dla użytkownika systemu; także: wolumin.
     

  • Klaster (ang. cluster) – grupa połączonych jednostek komputerowych, które współpracują ze sobą w celu udostępnienia zintegrowanego środowiska pracy.
     

  • Sektor – w informatyce, najmniejsza fizyczna jednostka zapisu danych na dyskach twardych, dyskietkach i innych nośnikach danych naśladujących dyski.

 

Najpopularniejsze systemy plików to: FAT16, FAT32, NTFS, Ext3, Xfs.

 

Zarządzanie zasobami komputera 

  •  Zasoby komputera - Zasobami określa sie między innymi wolne miejsce na dysku twardym,dostępną pamięć operacyjną lub niweykorzysaną moc obliczeniową procesora.

 

 

 

 

źródło: wikipedia.pl, komputerswiat.pl

bottom of page